Ponieważ większości nie da się przechować w stanie świeżym, warto zastanowić się nad przetworzeniem nadwyżki dobrych i wartościowych owoców, szczególnie tych pochodzących z własnych upraw. Informacje na temat ich konserwowania możemy generalnie podzielić na takie trzy segmenty:

1. Zamrażanie – jest to najprostszy sposób konserwowania owoców, pod warunkiem że dysponujemy osobną zamrażarką albo lodówką z pojemną komorą zamrażarki. Należy wiedzieć, że do mrożenia nadają się tylko owoce bardzo świeże, zdrowe, najwyższej jakości. Najlepiej dzielić je na małe porcje i pakować w torebki foliowe lub plastikowe pojemniki, aby podczas przechowywania nie uległy uszkodzeniu. Owoce lepiej się zamrożą, jeżeli wcześniej zostaną przez 60-90 minut schłodzone w lodówce.

2. Suszenie – chociaż w trakcie suszenia owoce tracą niektóre cenne właściwości, ma ono mimo wszystko wielu zwolenników. Dawniej suszono na słońcu, co właściwie i obecnie można stosować. Wystarczy więc rozłożyć owoce w słonecznym miejscu i dać im schnąć. Potem można je dosuszyć w piekarniku w temperaturze 60-80 st. Celsjusza. Finalnie owoce mają być miękkie i elastyczne, ale po przekrojeniu nie powinny wydzielać soku. Z 10 kg owoców otrzymujemy 1, 5-2 kg suszu. Suszyć można jabłka, gruszki, morele, śliwki a nawet poziomki i maliny.

3. Dżemy, marmolady i konfitury – ostatnio domowe przetwory tego typu znów stały się modne i kuchnie i spiżarnie zapełniają się kolorowymi słoiczkami jak za dawnych lat. Jest mnóstwo przepisów na pyszne słodkie przetwory. Czynnikiem konserwującym jest w nich cukier. Najczęściej bierze się 1 kg owoców na 1 kg cukru. Takie przetwory dobrze się przechowują przez całą zimę. Dżemy niskocukrowe (np. 1 kg owoców na 250 g cukru) wymagają dodatkowego pasteryzowania, żeby się nie zepsuły.