post

Supermarkety, galerie handlowe, przedsiębiorstwa produkcyjne czy ulice miast to miejsca, w których niemal z każdej strony zerka na nas kamera. Ma to jeden, zasadniczy cel – zapewnienie bezpieczeństwa. Sieć kamer rejestruje zdarzenia w różnych miejscach, z różnych odległości. Mają do siebie to, że część z nich ma stały kąt, a inne z kolei się obracają co zwiększa zakres ich rejestracji.

Najczęściej poszczególne kamery są ze sobą połączone, a całość nagrania obserwować. To tzw. telewizja przemysłowa (więcej na stronie: https://suntrack.pl/14-kamery-przemyslowe, czyli system gdzie w poszczególnych okienkach na ekranie widoczny jest obraz z konkretnej kamery. Dzięki temu można zauważyć niepokojące zachowania klientów w dużych sklepach czy galeriach. Zareagować, gdy na ulicach miasta dzieje się coś niedobrego.

Kontrola okiem kamer

Duże obiekty, jak wielkopowierzchniowe sklepy, magazyny, hale produkcyjne mają do siebie to, że nie sposób mieć pod kontrolą wszystkiego co się w nich dzieje. Olbrzymie obszary, mnóstwo alejek i zaułków to idealne miejsca dla potencjalnych złodziei. Przeważnie takie obiekty wyposażone są w ochronę. Nie są oni jednak w stanie być w wielu miejscach jednocześnie i mieć wszystko pod kontrolą. Dlatego ich praca coraz częściej skupiona jest właśnie na obserwacji tego co rejestrują kamery.

Podobnie wygląda to w przypadku rejestratorów umieszczonych na ulicach, placach, deptakach. Kamery zamontowane są w dyskretnych miejscach, zazwyczaj na słupach lub zewnętrznych częściach budynku i rejestrują na bieżąco to co się dzieje. Taki monitoring wpływa na bezpieczeństwo, zwiększa jego odczucie przez obywateli. Tym samym spełnia swoje podstawowe zadanie. W momencie kiedy zaczyna dziać się coś poważnego, odpowiednie służby dostają sygnał i natychmiast reagują. Zapisy z takich kamer są też bardzo cennym źródłem informacji dla policji czy straży miejskiej, która na podstawie analizy może wytypować potencjalnego sprawcę, a następnie go zatrzymać.

Tego typu instalacja znalazła też swoje zastosowanie w ochronie bloków mieszkalnych. Niemal w każdym mieście powstają nowoczesne, strzeżone osiedla, z własną ochroną. Kamery rejestrują tu już sam wjazd samochodów na teren, dzięki czemu jest większa szansa na to, że nie dostanie się tam ktoś nieodpowiedni. Monitoringiem objęty jest też cały obszar dookoła osiedla i poszczególne klatki, co sprawia, że mieszkańcy mogą spać spokojnie.

Kamery przemysłowe coraz popularniejsze

Rynek usług związanych z monitoringiem jest obecnie niezwykle rozbudowany i prężnie działający. To zasługa przede wszystkim ogromnego postępu technologicznego. Możliwości w tym zakresie są naprawdę imponujące. Dostępnych jest wiele rodzajów kamer, w zależności od potrzeb i zastosowania.

Wystarczy odpowiednia logistyka ich rozmieszczenia by sprawnie kontrolować najważniejsze części obiektu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które wymaga od pracownika ochrony uważnej obserwacji tego co dzieje się w poszczególnych okienkach na ekranie.

Oprócz kamer przemysłowych bardzo ważnym elementem całego systemu jest klawiatura sterująca. Jest ona wyposażona w specjalny dżojstik, za pomocą którego możemy manewrować kamerą, obracać ją w dowolną stronę, czy przybliżać obraz z większej odległości.