post

Zgodnie z badaniami statystycznymi endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym. Należy do chorób, które koniecznie powinny być leczona. Jeśli endometriozy nie będziemy leczyć możemy stać się niepłodne.

Czym jest endometrioza?

Jamę macicy wyściela błona śluzowa, czyli endometrium. Podczas miesiączki dochodzi do jej złuszczania się. Czasem jednak komórki, z których jest zbudowana przemieszczają się poza macicę. Mogą wszczepić się w różne miejsca: otrzewną, pęcherz moczowy, jajowody, jajniki lub jelita. Taki stan nazywany jest endometriozą. Wszczepy endometrium zachowują się identycznie, jak wtedy, gdyby nadal znajdowały się w jamie macicy. Oznacza to, że podczas miesiączki złuszczają się i krwawią. Krew jednak nie uchodzi przez pochwę. Endometrioza może więc przyczynić się do powstania stanów zapalnych, zrostów lub torbieli jajników.

Jakie objawy mogą świadczyć o endometriozie?

Możesz podejrzewać endometriozę, jeżeli masz zbyt długie, bardzo obfite i bolesne miesiączki, jeżeli pomiędzy miesiączkami pojawiają się plamienia, jeżeli od dawna starasz się o dziecko. Endometrioza jest ciężka do rozpoznania w trakcie zwykłego badania ginekologicznego. Jedną skuteczną metodą rozpoznania endometriozy jest wykonanie przezpochwowego USG.

Czy endometriozę można wyleczyć?

Endometrioza jest wyleczalna. O metodach leczenia zadecyduje stopień nasilenia objawów towarzyszących chorobie. W przypadku mało nasilonych objawów nasz ginekolog może zastosować hormonalne leki antykoncepcyjne. Leki przyjmuje się w sposób ciągły, co sprawia, że komórki endometrium nie mogą przemieszczać się poza jamę macicy. Lekarz może zadecydować, że będziemy musiały przyjmować tabletki zawierające tylko progestagen. Je także przyjmuje się bez przerwy. Jeżeli doszło już do powstania torbieli na jajnikach, to jedyną skuteczną metodą wyleczenia endometriozy jest operacja laparoskopowa.

Endometrioza należy do chorób, które lubią powracać. Do nawrotu choroby może dojść także u kobiet, które przeszły operację laparoskopową. Regularne wizyty u ginekologa (http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/) są więc konieczne nie tylko bezpośrednio po zakończeniu leczenia, ale także przez cały czas. Jak często będziemy musiały umawiać się na wizyty zależy od naszego ginekologa.